Otevřeno pondělí 08:00-17:00, sobota 8:00-11:30
Hrnčířské náměstí / ČSA 520 Frýdlant.
TĚŠÍME SE NA VAŠÍ NÁVŠTĚVU!

Zázračný len – zdraví

ZÁZRAČNÝ LEN – ZDRAVÍ

„Nechť jídlo je vaším lékem a lék vaší potravou.“

johannabudwigJeden z nejdůležitějších a dalekosáhlých medicínských objevů dvacátého století udělala v roce 1951 německá biochemička Dr. Johanna Budwig, patřící mezi přední evropské autority v oblasti tuků a výživy. Tato drobná vitální žena byla sedmkrát nominována na Nobelovu cenu, kterou ovšem v rámci „vyšších nezadatelných zájmů“ farmaceutického lobby nikdy nedostala. Celý svůj život sloužila lidem a konzultace poskytovala do velmi vysokého věku. Zemřela v r. 2003 ve věku 99 let.

Po prostudování tisíců krevních vzorků Dr. Budwig objevila rozdíl spočívající v tom, že zdraví lidé mají v krvi vyšší obsah tuků řady Omega – 3, než nemocní. Omega – 3 patří mezi základní mastné kyseliny nezbytné pro správnou činnost organizmu. Po mnoha experimentech zjistila, že nejbohatším zdrojem tuků typu Omega – 3 jsou droboučká semínka lnu. Avšak jako dostatečně neporušený, aby skutečně prospíval lidskému zdraví, se ukázal jen LNĚNÝ OLEJ.

Na základě těchto pozorování začala Dr. Budwig léčit své pacienty podáváním stravy, již tvoří

kombinace vysoce kvalitního lněného oleje bohatého na tuky Omega – 3 a tvarohu, obsahujícího velmi kvalitní bílkovinu. Důvod k mísení oleje s proteiny spočívá v tom, že jejich kombinace s olejem umožňuje rozpouštění tuku ve vodě, takže je tělem absorbován rychleji. Takto upravený může prostoupit i do nejmenších kapilár, rozpustit jakýkoli nevhodný tuk a pročistit žíly a tepny. To mimo jiné posiluje srdce, likviduje tumory a léčí artritidu. Zní to možná poněkud přehnaně, ale je to opravdu funkční.

Olej z lněných semínek a tvaroh

Směs předepisovaná Dr. J. Budwig jako dieta při rakovině, artritidě, roztroušené skleróze, lupence, ekzémech, trudovitosti. Mnohokrát na Nobelovu cenu navržená lékařka říká, že tato základní výživná kombinace skutečně zajistí prevenci a pomáhá tělu vyléčit rakovinu!

20140116_143109 20140116_145318 20140116_145330

 

Recept dle Dr. Johanny Budwig

(dávka pro ustálený stav nebo k ozdravení)

 • 6 PL cottage cheese nebo tučného tvarohu (Tuky se stanou ve vodě rozpustné jen tehdy, pokud se sloučí s bílkovinami, čímž se zvýší jejich vstřebatelnost.),
 • 3 PL lněného oleje – panenský, za studena lisovaný (spolu s tvarohem mixujeme 30-60 sec., až do homogenní konzistence) a poté přidáme
 • 2 PL čerstvě semletých lněných semínek (mleté v mlýnku na mák, nebo v mixéru, ale max. 6-10 sekund)

Po semletí se musí semínka do 10 min. zkonzumovat (oxidace tuků). Při mixování přidat tolik vody, aby měla směs krémovou konzistenci a špetku kajenského pepře.

 • Volitelné: troška česneku, červeného pepře, troška šampaňského vína. Vše umixujte na velmi jemnou pastu.

Jezte to denně.

 • Další vhodné doplňky kůry se lněným semínkem: můžeme obohatit lžičkou medu, malinami, borůvkami, jahodami, broskvemi, jablkami (ale jen čerstvými, popř. mraženými, v žádném případě kompoty), a nakonec např. vlašskými ořechy (ne arašídy!!!).

Je nevyhnutné nezapomínat na dostatečný, ne však nucený příjem tekutin.

Pozn.: PL = polévková lžíce

Poznámka

Praxe i výzkum ukazují, že nejefektivnější je základní poměr zhruba 1:3, tedy 1 díl oleje na 3 díly tvarohu. Při léčení těžce nemocných je vhodné začít první týden či 10 dnů s poměrem 1:1, a pak další týden nebo 10 dnů 1:2 a po stejné době dávku ustálit na 1:3.

 • Od počátku užívání buďte co nejvíce na sluníčku, ne nutně na přímém
 • Objem tuku v tvarohu má být nad 10%. Používá-li se nízkotučný tvaroh, léčivý efekt je menší.

 

DIETA S LNĚNÝM OLEJEM

„Tato sestava představuje daleko nejúspěšnější protirakovinnou dietu na světě.“

Dr. Budwig vždy říkala, že její dieta nabízí obojí: prevenci i léčbu.

Základní předpoklad je užívání nerafinovaných, za studena lisovaných olejů s vysokým obsahem kyseliny linolové, například z lněného semínka, slunečnice, máku, vlašského ořechu i obilí.

Tyto oleje by ale měly být konzumovány společně s potravinami obsahujícími vhodné proteiny, jinak mají OPAČNÝ ÚČINEK a způsobí více zla než užitku.

Nejlepší kombinací je tvaroh s lněným olejem, plus lněné semeno, které musí být čerstvě rozemleté.

Sacharidy obsahují přírodní cukr, a proto jsou do této diety zahrnuty například i datle, fíky, hrušky, jablka a hrozny. Prospěšný je i nerafinovaný přírodní med.

Člověk potřebuje denně asi 120 g tvarohu, dobře smíseného se 40 g lněného oleje a ušlehaného v mixéru nebo šlehači. Směs lze osladit medem nebo jinou přírodní příchutí. Může se přidat i čerstvé ovoce.

Uvedená dieta je indikována pro všechny druhy chronických onemocnění, obzvláště při srdečních onemocněních (koronální trombózy), poruchách žlučníku, cukrovce, artritidě a zhoubném nádoru. Zlepší se i oslabený sluch a zrak. Je to ideální výživa pro děti a mladistvé.

 

 • Napište nám

   Vaše jméno (vyžadováno)

   Váš email (vyžadováno)

   Předmět

   Vaše zpráva